Wydarzenia

Dzień Nauki 2010

17 września 2010 roku Centrum Materiałów Polimerowych i Weglowych uczestniczyło w ogólnopolskim „VI Dniu Nauki”. 

Celem imprezy była jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki  promuje wśród mieszkańcówmiasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne, rozbudza zainteresowania, w sposób interaktywny, przystępny, niekonwencjonalny zachęca do bliższego poznania dziedzin, które wydawać się mogą trudne, nieznane, czasem - z pozoru mało ciekawe.

Jak udzielić pierwszej pomocy, czy każdy może zostać muzykiem oraz co to jest malarstwo emocjonalne. Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się uczestnicy VI Dnia Nauki, który odbył się w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela.  Świat bez tajemnic – tak brzmiało hasło tegorocznego Dnia Nauki. Od godz. 10 młodzież z całego Zabrza przybywała do parku, aby zobaczyć, co w tym roku ciekawego przygotowały dla nich placówki edukacyjne i instytucje z całego Śląska.

Część atrakcji odbywała się na scenie. Swoje utwory zagrały dwa, dobrze zapowiadające się zabrzańskie zespoły. Dodatkowo swój popis muzyczny dała młodzieżowa orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej, a ratownicy medyczni zaprezentowali, jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomoc – wyliczał Bartłomiej Bober, pracownik Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Pozostałe niespodzianki czekały na zwiedzających w 44 specjalnie przygotowanych pawilonach. Największym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, gdzie pod hasłem „Między zabawą a chemią” zainteresowani mogli - pod czujnym okiem specjalistów - wykonać różne doświadczenia chemiczne. Licznie odwiedzany był również namiot Instytutu Fizyki Uniwersytet Śląskiego. A prawdziwym smaczkiem dla zwiedzających był stolik Zespołu Szkół Spożywczych, przy którym każdy mógł zobaczyć i skosztować artystycznych dekoracji z warzyw i owoców.

Natomiast przy stanowisku Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, która współorganizowała zabrzański Dzień Nauki, młodzież mogła sprawdzić, jak pracuje robot chirurgiczny i jak wygląda symulacja prawdziwej operacji.
Z kolei ratownicy Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu pokazali uczniom, jak wygląda prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc oraz wyjaśnili, co to jest i do czego służy defibrylator.

Powodzeniem cieszyły się również atrakcje przygotowane przez Państwową Szkołą Muzyczną. Każdy mógł zagrać na skrzypcach lub kontrabasie i ocenić, czy nadaje się na prawdziwego muzyka. Poza tym każdy mógł sprawdzić, czy byłby dobrym reporterem. Na stanowisku zabrzańskiej telewizji samorządowej uczniowie chętnie stawali przed kamerą, aby przeprowadzić wywiad ze swoimi rówieśnikami.

Niespodzianką dla uczestników tegorocznego Dnia Nauki był samochód, na którym każdy mógł namalować coś od siebie. Pomysł Adama Plackowskiego ze Stowarzyszenia Animacji i Rozwoju Malarstwa Emocjonalnego w Sztuce i Terapii spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Do godz. 15, czyli do zakończenia pikniku, uczniowie stworzyli jedyny w swoim rodzaju model samochodu.

Chodzi o obalenie pewnych stereotypów. Ludzie nie malują, bo uważają, że nie potrafią tego robić. A to nieprawda. Jeżeli ktoś coś lubi robić, to na pewno robi to dobrze. Dlatego dzisiaj malujemy wspólny obraz. Każdy poprzez kolory i kształty może wyrazić swoje emocje. Dajemy możliwość dostrzeżenia błędów swoich i innych, a tym samym poznajemy estetykę oraz wrażliwość drugiego człowieka – tłumaczył Adam Plackowski, twórca i animator malarstwa emocjonalnego.
Młodzi malarze szybko się o tym przekonali. – Chyba lepiej wyładować swoje emocje na papierze niż na drugim człowieku. Nie ma sensu się złościć ani kłócić. Wystarczy coś namalować – mówił Rafał Granowski, który na Dzień Nauki przybył z Mysłowic.

W trakcie piątkowego pikniku edukacyjnego uczniowie mogli również zagłosować na najlepsze stanowisko edukacyjne.

Czytany 3500 razy

Adres i kontakt

Nasz adres:
ul. M. Curie-Skłodowskiej 34
41-819 Zabrze
Telefon/Fax:
Tel. +48 32 271-60-77
Fax +48 32 271-29-69
 
Rzecznik prasowy:
Prof. dr hab. Grażyna Adamus, tel. +48 32 271-60-77 w. 226


 
Inspektor Ochrony Danych:
mgr Paulina Gąsior, tel. +48 32 271-60-77 w. 236
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


W skrócie

Centrum powstało 1 stycznia 2007 r. w wyniku połączenia Centrum Chemii Polimerów PAN w Zabrzu i Zakładu Karbochemii PAN w Gliwicach – dwóch placówek Polskiej Akademii Nauk, które od lat prowadziły systematyczne prace nad wytwarzaniem i właściwościami materiałów makrocząsteczkowych - polimerowych i węglowych.

image      BIP CMPW PAN